Bezúročné půjčky na řešení dopadů koronaviru

požádat o půjčku

Středočeští živnostníci od 13.5. mohou žádat kraj o bezúročné půjčky, která jim pomohou řešit současnou krizovou situaci.

Od středy 13. května mohou středočeští podnikatelé z celého území kraje žádat o bezúročnou návratnou půjčku, která jim pomůže řešit současnou krizovou situaci. Středočeský kraj ji poskytne živnostníkům se sídlem ve středních Čechách, na které měla epidemie koronaviru nepříznivý ekonomický dopad, a kteří splní všechny stanovené podmínky. Maximální výše podpory je 50 tisíc korun, a co je důležité, podnikatelé ji mohou začít splácet až za rok, v červnu 2021. Půjčka musí být splacena nejpozději do 15. března 2024. Při podávání žádosti nerozhoduje den a pořadí, žádosti se přijímají do 30. června 2020. Středočeský kraj zatím na tento program vyhradil 2,75 mld Kč.

Žádosti se podávají prostřednictvím webové stránky http://pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz . Tam zájemci najdou formulář i návod k jeho vyplnění. „Půjčky jsou určené osobám samostatně výdělečně činným, které jsou ke dni podání žádosti evidovány v rejstříku živnostenského podnikání a zároveň měli k datu 12. 3. 2020 včetně alespoň jednu živnost, která nebyla pozastavena, přerušena či zrušena. U žadatele nesmí probíhat exekuční a insolvenční řízení. Sídlo podnikání žadatele musí být na území Středočeského kraje,“ vybrala zásadní podmínky pro udělení výpomoci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Návratná finanční výpomoc může dosáhnout v souhrnu maximálně 50 000 korun pro jednoho žadatele.  Postup je jednoduchý. Přímo na internetu se žadatel zaregistruje a zadá všechny potřebné údaje. Následně vyplněnou smlouvu vytiskne a podepíše a odešle poštou či doručí na podatelnu Krajského úřadu. Součástí procesu je i identifikace žadatele přes ověřovací platbu. Půjčka podléhá schválení orgány Středočeského kraje. Mezi krajem a žadatelem o výpomoc bude uzavřena veřejnoprávní smlouva. Jakmile bude smlouva podepsána, Středočeský kraj částku převede na účet uvedený ve smlouvě. Došlé žádosti se budou administrovat průběžně, snahou je co nejrychlejší poskytnutí půjčky na účet žadatele.

„Finanční výpůjčku budou živnostníci vracet bezhotovostně formou pravidelných čtvrtletních splátek. Výše každé splátky činí 1/12 výše poskytnuté návratné finanční výpomoci, zaokrouhleno na celé koruny nahoru. První splátka musí být uhrazena k 15. červnu 2021. Poslední splátka, splatná k 15. březnu 2024, musí být uhrazena v takové výši, aby byla splacena celá poskytnutá návratná finanční výpomoc,“ upřesnil náměstek pro oblast financí Gabriel Kovács (ANO 2011).

Detaily i podrobný návod, jak žádost vyplnit, zájemci najdou na webu http://pujckazivnostnikum.kr-stredocesky.cz.

Datum vložení: 14. 5. 2020 21:55

Svátek má Jiří