Historie klubu

Přestavlcký sportovní život vznikl 7. 10. 1933 založením „Přestavlckého sportovního klubu“ (dále jen PSK) a to na ustavující schůzi v hostinci pana Bohumila Lapky.
Zakládajících členů bylo 19: Bohumil Lapka – hostinský, František Zavadil – zedník, Antonín Barták – rolník, Stanislav Lapka – kovář, Josef Hanzl – zedník, František Šilínek – dělník, Josef Pazdera – soustružník, František Svoboda – dělník, Václav Platil – mechanik, Josef Šimek – zedník, Jaroslav Tlamicha – zámečník, Josef Franěk – rolník, Jaroslav Znamenáček – rolník, Antonín Hanzl – zedník, Karel Svoboda – soustružník, Josef Pohůnek – dělník, Ladislav Bičík – slévač, František Ježek – truhlář, František Šenkýř – zaměstnanec ČD. Na této ustavující schůzi byly také přijaty stanovy a zvoleno první představenstvo. Prvním předsedou byl zvolen Bohumil Lapka, který nabádal členy k vytrvání, k naprosté poslušnosti cvičiteli a ke slušnému chování jak na hřišti, tak ve společnosti. Byl také stanoven výběr tmavozeleného dresu ke krku na zapínání a bílých trenýrek.

„PSK“ nezahálel a první peníze na svoji činnost si vydělával hraním divadelních představení a pořádáním tanečních zábav.

Jedno ze svých prvních utkání sehrál „PSK“ v dubnu 1934 ve Hvězdonicích.

Pozemek na hřiště získal „PSK“ od pana Zavadila, úpravy byly provedeny, a tak své hřiště otevíral slavnostně a s hudbou i za vyvěšení státní a klubové vlajky, dvojzápasem 1. B mužstva s SK Čerčany a 1. A mužstva a FK Zlenice, a to někdy v polovině května 1934.

Schůzovní a z ní vyplývající sportovní a společenská činnost byla opravdu věcná a bohatá, o čemž svědčí dochované zápisy v „Knize jednatelské PSK“, která je vedena od založení roku 1933 do roku 1957. Pak nám však chybí dokumentace celých 36let. Od roku 1993 jsou schůzovní činnost i sportovní výsledky vedeny dodnes. První valná hromada se konala 18. 3. 1934.

V roce 1936 už pozemek pan Zavadil nepřenechal a tak „PSK“ našel útočiště ve Lhotě Vranovské, kde na pozemku „Na Hůrce“ hřiště slavnostně otevíral a to 20. 6. 1937. Zde hrál „PSK“ svá utkání až do roku 1947, kdy bylo vybudováno hřiště v Přestavlkách na stávajícím pozemku co je hřiště dodnes.

Dne 1. 9. 1947 dochází k dohodě o sloučení SK Mezihoří a „PSK“ s názvem „SK Přestavlky Mezihoří“ a to na dobu 5let od 1. 1. 1948 do 31. 12. 1952.

Jenže komunisté a rok 1948 zasáhly i do sportovní činnosti a tak byl „PSK“ začleněn do místní sokolské jednoty a to dne 25. 8. 1950. Od té doby se veškerá sportovní činnost pojí s názvem Sokol Přestavlky či TJ Sokol Přestavlky až po dnešek.

„PSK“ se hned v začátku činnosti přihlásil k „Československé asociaci fotbalové“ a hrál své přátelské a mistrovské zápasy, účastnil se pohárových klání v okolí a to před i během druhé světové války. Po válce pokračoval v mistrovské soutěži s názvem „IV. Posázavská Župa Fotbalová“. Později, zhruba od padesátých let je Sokol Přestavlky pravidelným účastníkem IV. či III. třídy Benešovska.

Do elitní II. třídy neboli Okresního přeboru postoupil poprvé v roce 1992 pod vedením Jaroslava Zemana. Mužstvo se neudrželo a sestoupilo do III. třídy.

V roce 2005 postoupilo naše mužstvo pod vedením Petra Havránka znovu do OP, kde odehrálo dvě sezóny.

V roce 2010 pod vedením Ladislava Bursíka znovu postup do OP, ale jen na jednu sezónu.

Sezóna 2011 – 2012 znamenala znovu postup do OP s mimořádnou bilancí: 26 zápasů, 21 vítězství, 3 remízy, 2 porážky, skóre 105:34 a 66 získaných bodů.

Soutěžní ročník 2012 – 2013 je celkově pátý v OP a ročník 2013 – 2014 už šestým v elitní soutěži okresu Benešov.

Náš Sokol měl dlouhá léta dvě mládežnická mužstva, žáky a dorost. S malou přestávkou funguje tak 1. B tým a druhým rokem hraje také stará garda Sokola Přestavlky.

V roce 2013 oslavil náš sportovní klub 80. let své činnosti. Za ta dlouhá léta se vystřídalo v jeho dresu či při funkcionářské činnosti obrovské množství obětavých lidí. Všichni bez rozdílu zaslouží náš obdiv a poděkování za svojí aktivní činnost pro náš Sokol.

Když chceme jmenovat některé naše členy, tak musíme vzpomenout na ty, kteří už mezi námi bohužel nejsou. Byli to například: Bohumil Lapka, Antonín Barták, František Šilínek, František Šenkýř a Stanislav Lapka, všichni zakládající členové, významný pomocník Sokola František Zika, Josef Pohůnek, Vladimír Mrkos, Lumír Tomíček st., František Jirota, Pavel Zavadil, František Stibůrek, Josef Růžička, Miloslav Zeman, Miloslav Krejcárek, Jan Havránek, František Vejmelka, František Pazdera, Bohumil Lapka ml., Josef Novák, Honzík Žížala – úžasný mladý talent našeho fotbalu, který mohl působit jen velice krátkou dobu a František Vávra.

Je třeba zmínit také významné osobnosti, které mezi námi žijí. Jsou to: Antonín Kocanda, Ivan Novák, Jaroslav Kučera, Jiří Stibůrek, Jaroslav Zeman, Petr Pantoflíček, Josef Vašák, Josef Sládek, Pavel Pospíšil, Jiří Sisel, Jaroslav Znamenáček, Josef Mikulanda, Josef Drbohlav, Josef Vejmelka, Vladimír Hůla, Josef Kovač, Josef Rada, Jan Srb, Jiří Krátký, Václav Krátký, Stanislav Znamenáček, Tomáš Straka, Tomáš Mikulanda, Stanislav Lapka, Richard Lapka, Lumír Tomíček, Pavel Novák, Michal Novák, Miroslav Kačírek, Petr Havránek, Miloslav Vonášek, Ladislav Bursík.

Význam pro náš Sokol byli i hráči, kteří od nás pocházeli či pochází a reprezentovali tak naši obec i náš Sokol ve vyšších soutěžích. Byli to: Josef Růžička, Jan Havránek, Bohumil Lapka, Stanislav Lapka, Václav Kučera, Richard Lapka, Michal Blokeš, Pavel Sisel, Tomáš Straka, Ladislav Bursík, Martin Kučera, Pavel Mrázek.

Náš Sokol pořádá pravidelně každý rok maškarní ples Sokola. Od roku 2010 také tradiční Přestavlckou zabíjačku.

Sokol spolupracuje zejména s obecním úřadem Přestavlky. Podpory se mu dostává i z OÚ Vranov, od místní zemědělské firmy, od Pavla Matouška a jeho firmy Stavos, od Jaroslava Střelky a jeho firmy, a od mnoha dalších, které Sokol podporují.

Svátek má Jaroslav

Zítra má svátek Vlastislav