Další opatření - omezení volného pohybu po 21. hodině, zákaz prodeje a další

Další opatření - omezení volného pohybu po 21. hodině, zákaz prodeje a další 1

Vláda proto rozhodla o dalších krizových opatřeních,  s platností od středy 28. října 2020. Důrazně žádáme všechny občany o dodržování všech opatření.

Důrazně žádáme všechny občany o dodržování všech opatření. Můžete jít do práce, do obchodu jen pro to nejnutnější nebo na procházku do přírody, ale i tam je zapotřebí dodržovat odstupy od osob, které nejsou členy Vaší domácnosti.

Nyní je zapotřebí co nejvíce OMEZIT SETKÁVÁNÍ LIDÍ !

Je to v zájmu našeho zdraví a zdraví našich blízkých!

Prosím, nepodceňujme to nikdo z nás, aktuální epidemiologická situace je opravdu kritická. Volné nemocniční kapacity rychle docházejí.

Když pomineme obrovské riziko nákazy koronavirem, především pro rizikové skupiny - starší a nemocné spoluobčany, tak je naprosto logické, že čím více lidí bude opatření porušovat, nebo hledat jak je obejít, tím horší situace bude. Tím déle to bude omezovat nás všechny a budou muset přijít další tvrdší opatření a to, myslím, nechce nikdo. Vím, že je to složité, ale omezení setkávání platí i pro DĚTI - vždyť právě proto nechodí do školy!  I ony mohou být přenašeči a mohou nakazit rodiče či prarodiče. Dětí a jejich prázdnin se týká infografika pod článkem.

balení roušekbalení roušekrouškyrozvoz roušekrozvoz roušekdoručení roušek

Vedení obce Přestavlky si uvědomuje vážnost této situace, proto jsme z rozpočtu obce pořídili další ochranné pomůcky a v pondělí 2. listopadu budou opět všem občanům starším 60 let s trvalým pobytem v naší obci rozvezeny roušky a v případě potřeby rukavice a desinfekce (bude rozlévána do připravených nádob). Osoby nad 70 let a ZTP dostanou od obce navíc respirátor pro nejnutnější potřebu. Ostatní občané v případě potřeby roušek, desinfekce či rukavic mohou kdykoliv kontaktovat starostu obce, pro své občany poskytujeme ochranné prostředky zdarma (v omezeném množství). Jsme v tom společně a jen společně to dokážeme zvládnout!

Přehledně - nová opatření od 28.října

Omezení pohybu

Vláda od půlnoci z úterý na středu zakázala volný pohyb na veřejnosti od 21.00 do 4.59. Povolené jsou jen cesty do práce či k lékaři a domů. Výjimku budou mít také lidé zajišťující základní infrastrukturu, hromadnou dopravu či roznáškové služby, a také veřejní funkcionáři a ústavní činitelé. Po deváté hodině večer mohou z domu vyjít i ti, kteří venčí psa, avšak pouze do 500 metrů od svého bydliště.

Během dne jsou i nadále povolené vycházky v přírodě a v parcích, pobyt na chatách a chalupách, a to v maximálním počtu dvou osob s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků. Stejný počet osob platí i při nakupování. Musíte dodržovat rozestupy min. 2 m, dále v budovách a v zastavěném území obce je nutné nosit roušky!

Stále platí zákaz pití alkoholických nápojů na jakkoli veřejně přístupných místech, bez ohledu na vlastníka.

Zavedení práce z domova

Takzvaný home office má být přikázán tam, kde je to možné, v soukromých, veřejných i státních podnicích. O rozsahu práce z domova má rozhodnout management podle možností firmy.

Omezení provozu obecního úřadu

Provoz obecního úřadu v Přestavlkách bude omezen. Budeme upřednostňovat písemný, elektronický či telefonický kontakt před osobním ve všech případech, kdy je to možné. Pokud bude nutné osobní jednání, tak pouze po předchozím objednání u starosty obce tel.: 604 422 992. Úřední hodiny budou až do odvolání pouze středa od 17 do 19 hodin. Knihovna zůstává uzavřená!

Nabízíme pomoc pro seniory nebo osoby v karanténě či izolaci. Jedná se o zajištění nákupů základních potravin, drogistického zboží a léků, i jiných potřebných služeb, např. dovoz jídla, vyřízení pošty, úřadu apod. Neváhejte se na nás obrátit.

Další omezení maloobchodního prodeje

Nově je zakázán maloobchodní prodej v neděli. Ve všední dny a soboty pak mezi 20.00 a 5.00. Výjimku mají čerpací stanice, lékárny, prodejny na frekventovaných místech, jako jsou letiště či nádraží, obchody ve zdravotnických zařízeních a restaurace, které fungují ve formě roznáškového servisu.

Nově je zavedeno omezení pro květinářství, kde mohou být od středy v provozovně zároveň jen dva zákazníci. Vláda také upřesnila výjimku pro domácí potřeby, ta se netýká prodejen s nábytkem a podlahovými krytinami. Zákaz nově dostaly sázkové kanceláře.

Vláda zakázala prodej na tržištích nebo v mobilních provozovnách, opět však s výjimkami (pro pojízdné prodejny, také stánkaři prodávající čerstvé i zpracované ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky, vejce, pekařské výrobky či med). Vše ale musí být z domácí produkce.

Lázeňská péče a ubytovací zařízení

Lázeňská a rehabilitační péče bude fungovat pouze pro lidi, jejichž pobyt je alespoň částečně hrazený z veřejného zdravotního pojištění.

Ubytovat se v ubytovacích zařízeních mohou jen lidé na služební cestě, ubytovávat turisty není možné.

I nadále platí výjimky v zákazu maloobchodního prodeje a službách. Výjimku mají: potraviny, prodejci pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky, drogistického zboží, lékárny, prodejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, prodejci krmiva, brýlí a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, zahradnických potřeb.

Otevřeny zůstávají i prádelny, čistírny, autoservisy, odtahy vozidel, prodejci náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím, dostupné bude vyzvednutí zásilek a zboží, otevřené budou i pohřební služby, květinářství, prodejny textilního materiálu a galanterie, servisy IT techniky, spotřební elektroniky a dalších výrobků, provozovny realitního zprostředkování a účetních poradců, daňové evidence, oprav a instalací strojů a zařízení pro domácnost, myčky automobilů, domácí potřeby, železářství, kompostárny či sběrny.

COVID prázdniny

Přílohy: