Ptačí chřipka ve Středočeském kraji

small ptaci chripka

Veterinární správa vyhlásila uzavřené pásmo kvůli výskytu ptačí chřipky v chovech v Hrusicích a v Chomutovicích u Dobřejovic. Mimořádná veterinární opatření a povinnosti chovatelů ptactva (viz. nařízení na úřední desce) zůstávají v platnosti v nezměněné podobě.

Veterinární správa vyhlásila uzavřené pásmo kvůli výskytu ptačí chřipky v chovech v Hrusicích a v Chomutovicích u Dobřejovic. První nálezy se objevily minuly týden. V neděli 11.12. je potvrzen další  pozitivní případ v malochovu v obci Hrusice. Jedná se o vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Středočeský kraj sděluje, že v souvislosti s tímto novým ohniskem v obci Hrusice nebudou měněna stávající, ani vydávána nová mimořádná veterinární opatření. Mimořádná veterinární opatření z pátku zůstávají v platnosti v nezměněné podobě.V tomto pásmu platí povinnost vyplnit a odevzdat obci do 14.12.2022 sčítací listy pro chovatele drůbeže či domácího ptactva - scitaci-list-drubeze-a-jinych-ptaku-v-drobnochovu-pomocna-dokumentace.docx (30.3 kB) – jde zejména o chovatele slepic, kachen, hus, krůt, perliček, ale také holubů, papoušků, pštrosů, pávů či bažantů.

Ti také musí dbát zvýšených ochranných opatření. Jako například zamezit kontaktu chovů s volně žijícími ptáky, podrobně sledovat zdravotní stav svých chovů, dbát zvýšené hygieny při vstupu a odchodu z hospodářství a v případě podezřekých úhynů neprodleně kontaktovat veterinární správu.

Zde platí mimo jiné zákaz přemisťování chovaných ptáků z a do hospodářských chovů, zákaz přemisťování vedlejších produktů živočišného původu z ptáků z hospodářství či chovů, zákaz lovu pernaté zvěře, zákaz doplnění stavů pernaté zvěře, zákaz přemisťování násadových vajec z hospodářství či chovů, zákaz přemisťování vajec či tekutých vajec k lidské spotřebě z hospodářství či potravinářských podniků, zákaz přemisťování masných výrobků získaných z čerstvého masa drůbeže z potravinářských podniků, pokud nebyly speciálně ošetřeny či zákaz pořádání výstav, trhů, přehlídek drůbeže a jiné shromažďování chovaných ptáků…

Domácí drůbež se většinou nakazí od volně žijících ptáků.

Pro hlaseni zvýšeného úhynu se obraťte na Státní veterinární správu, Krizova linka pro Středočeský kraj je: +420 720 995 204.

ptaci chripka

scitaci-list-drubeze-a-jinych-ptaku-v-drobnochovu-pomocna-dokumentace (1).docx