Změny u místních poplatků

Vyhlášky

Zastupitelstvo obce Přestavlky na svém zasedání dne 25.11.2019 vydalo nové obecně závazné vyhlášky, které budou platit od 1.1.2020.

Zastupitelstvo obce Přestavlky u Čerčan vydalo OZV č. 1/2019 , o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, OZV č. 2/2019, o místním poplatku ze psů, a dále OZV č. 3/2019, o místním poplatku z pobytu.

Všechny návrhy obecně závazných vyhlášek byly připraveny podle metodiky Ministerstva vnitra ČR a jejich vzorových předpisů a zohledňují nové znění zákona o místních poplatcích, účinné od 1.1.2020. Všechny vyhlášky obce najdete ZDE. Informace pro poplatníky pro rok 2020 najdete ZDE.

Poplatek za komunální odpad

I přes rostoucí náklady se snížením pevné částky za osobu a rok podařilo udržet sazbu poplatku ve stejné výši jako v předchozích letech. Možná naposledy, protože ceny za likvidaci odpadu rostou a také se blíží definitivní uzavření skládky v Přibyšicích. Sazba poplatku za komunální odpad pro rok 2020 bude ve výši 700 Kč ročně a to za jakoukoli osobu přihlášenou v obci k pobytu a také za objekty určené k rekreaci a bydlení (byt nebo rodinný dům), ve kterých není přihlášená žádná fyzická osoba. Rozhodující je zápis v katastru nemovitostí. Splatnost je do 31.3.2020  pro přihlášené osoby a do 30.6.2020 za rekreační objekty.

I nadále budou v Přestavlkách osvobozeny tyto osoby přihlášené v obci:  děti narozené v příslušném kalendářním roce, senioři od dosažení 80 let a osoby, které jsou držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Poplatek za psy
Místní poplatek za psy se bude i nadále platit za psa staršího 3 měsíců, kdy poplatníkem je majitel psa. Změna této obecně závazné vyhlášky oproti předchozí spočívá  jen v úpravě podle novely zákona o místních poplatcích, nedotýká se sazby poplatku, která zůstává také v původní výši tj. 100 Kč za prvního psa a 150 za druhého a každého dalšího.

Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je osoba nevidomá, osoba, která je považována za závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle zákona upravujícího sociální služby, osoba, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P. Zákon rozšiřuje osvobození na provozování všech druhů útulků.  Nárok na jakékoli osvobození od poplatku bude vždy nutno doložit.

Zavedení poplatku z pobytu
Novela zákona o místních poplatcích nově zavádí jen jeden místní poplatek z pobytu, místo původních poplatků za lázeňský nebo rekreační pobyt a z ubytovací kapacity. Tomuto poplatku podléhá krátkodobý pobyt za úplatu bez ohledu na to, kde je poskytnut, nebo jaký má účel a bez ohledu na to, zda je místo ubytování zkolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv, pokud délka tohoto pobytu nepřekročí 60 po sobě jdoucích kalendářních dnů. Poskytovatelem pobytu, tedy plátcem poplatku, může být kdokoliv, kdo poskytnul úplatný pobyt, tedy jak fyzická, tak právnická osoba.  Plátce je povinen podat obecnímu úřadu ohlášení nejpozději do 15 dnů od zahájení činnosti. Poskytovatel pobytu je povinen vést evidenční knihu, do které zapisuje údaje o pobývajících. Plátce poplatku je povinen vybrat poplatek od ubytovaného poplatníka.

Sazba poplatku z pobytu je navržena v OZV č. 3/2019  ve výši 10 Kč za den. Splatnost je do 15. dne  následujícího čtvrtletí.

Osvobozeni jsou: držitelé ZTP/P a jejich průvodci,  osoby mladší 18 let a další viz. vyhláška.

Ing. Radek Novák, místostarosta

Datum vložení: 2. 12. 2019 12:00